Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Benlik Pratikleri Zygmunt Bauman

Benlik Pratikleri

Liste Fiyatı : 23,00 TL
İndirimli Fiyat : 16,20 TL
Kazancınız : 6,80 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,12 TL
9786053142683
13234638
Benlik Pratikleri
Benlik Pratikleri
Ayrıntı Yayınları
16.20
Benlik Pratikleri, sosyolog Zygmunt Bauman ile akademisyen Rein Raud'un 2014 yılı boyunca elektronik posta yoluyla karşılıklı söyleşmelerinin urunu.

"Benlik nasıl ortaya çıkar? Her insanda, her kulturde, her yaş grubunda aynı gelişim öruntusunu mu gösterir? Yoksa tarihsel bağlamı içinde duşunulmesi gereken sosyo-kulturel bir yapı mıdır? Eğer öyleyse, şimdi neler yaşanıyor peki? Gunumuz dunyasında benlik öruntuleri bir değişimden mi geçiyor? Gunumuz teknolojileri bize daha fazla özerklik mi sağlıyor yoksa özgurluklerimizden feragat etmemiz konusunda bizi baştan mı çıkarıyor?"

Bu sorulara verilmiş cevapları birlikte duşunmeye koyulan Bauman ve Raud, dert edindikleri bu teorik meseleyi bugunun aciliyet gerektiren toplumsal ve siyasal krizlerini anlamaya dair bir yol gösterici olarak görmemizi öneriyor.

Bu kitapta okuyacağınız uzun soluklu mektuplaşmalar, "insanca, pek insanca yaşama" ilkesinin önemini vurguluyor ve onun imkan ve sınırlarını sorguluyor. Bu ilkeyi Amartya Sen'in "bir insan olarak tam anlamıyla işlev gösterebilme yetisine dair eşitlik"e yaptığı vurgu ile birlikte duşunen Bauman ve Raud, sosyalizm ve liberalizme dair farklı siyasal vizyonlarından öturu kimi zaman uzlaşıyor kimi zaman çatışıyorlar. Söz konusu uzlaşı ve çatışmaların gerçekleştiği metinsel evrenin bir ucunun Gılgamış Destanı'na diğer ucunun yirmi birinci yuzyıl Rus oligarklarının insan bilincini bilgisayar ortamına aktarma futurist duşlemlerine uzandığı bu kitap, "Benlik nedir?" sorusu özelinde ziyaret ettiği duşunce dunyalarının zenginliği bakımından ufak ölçekli bir ansiklopedi niteliğinde...
Kapat