Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786057764775
13478286
Atlıkarınca Dönmeyi Bırakınca
Atlıkarınca Dönmeyi Bırakınca
158.00

Sürünün normali dayattığı bir yerde elbette avazı çıktığı kadar bağıranlar olacaktır. Bazıları da kısık sesle duyurmaya çalışır kendini, varlığını ve bedeninin çağrısını. Jean, kahramanımız, içine doğduğu bu dünyayla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. Bu, kendini bulma, ait olduğunu hissettiği bedene kavuşma arzusu onu kasıp kavuruyor. Başına dikilen annesi, kardeşleri ve mahalle sakinlerinin dik dik bakışları, kahramanımızı sessiz bir boyalı kuşa dönüştürüyor. Esasında hepimizin özümüzü bulma macerası değil midir ki hayat? Nasıl da çetrefilli bir arazidir o. Engebeler, tepeler ve bazen yüce dağlar dikilir önümüze. Tırmanır, tırnaklar, kavga eder, bazen boynumuzu büker razı geliriz. Yazar iç konuşmalarını sayfalara dökerken, hepimize yüzleşmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bize dayatılan kimliklerle, bize giydirilen elbiselerle ve hiç istemeden rol aldığımız oyunlarla. En basit günlük duygu ve karmaşadan, bir insanın hissedebileceği en tutkulu hislere kadar, bu roman yüreğinizin bam teline dokunacak. Bir insanın sıkışmışlığı, bir toplumun derdine dönüşecek. Çok az metin böylesine güçlü bir roman olmayı başarabilir. Elbette bu hissiyatı, kahramanın gerçeğe dayanan derin duyarlılığı veriyor. Romanlar vardır kısa sürede unutulur gider. Romanlar vardır her cümlesi ezberimizde kalır. Oysa Jean'ın hikayesi sizi hayat boyu takip edecek bir güce ve duyguya sahip. Belli ki ona kulak vermemizi hatta onu anlamamızı bekliyor. "Asla son bulmayacak bir empati sayesinde, Sophie Bouchard'ın yeni cinsel devrime karşı önyargıları ortadan kaldırmaya büyük bir katkısı olacak önemli bir roman yazdığını söyleyebilirim."


Martine Desjardins, L'actualité Sophie Bouchard Sophie Bouchard, 1980 yılında Saint-Henri-de-Taillon, Quebec, Kanada'da doğdu. Quebec edebiyatına 2008 yılının Ağustos ayında La Peuplade yayınevi tarafından yayımlanan ilk kitabı Cookie ile giriş yaptı. 2010 yılının Ekim ayında yayımlanan ikinci romanı Les bouteilles ise özellikle eleştirmenler ve edebiyat dünyası tarafından çok beğenildi. 2011-2014 yılları arasında La Sagamie Profesyonel Yazarlar Birliği'nin yönetim kurulunda yönetici olarak görev yapan yazarın son romanı Jeanne, 2017 yılının Mart ayında À l'étage yayınevi tarafından yayımlandı. Yazar kimliğinin yanı sıra bir sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Sophie Bouchard, bir kitabı kaleme almadan önce “insanın keşfedilmesi” gerektiğini düşünüyor. Kaleme aldığı kitaplarında ve yazılarında ise ağırlıklı olarak bireyin ve toplumun iç dünyasını esas alarak sosyal ve toplumsal konulara değiniyor.Cansu Alaca 2014 Yılında Marmara Üniversitesi, Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünden, bölüm birincisi olarak mezun oldu. Fransızcanın yanında İngilizce alanında da çeviriler yapmaya devam ederken, Fransızca öğretmenliği, içerik yöneticiliği, editörlük gibi pozisyonlarda da bulundu. 2013 Yılında Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışmasında birinci oldu. Hâlâ çeviri hayatına devam ediyor.

 • Açıklama
  • Sürünün normali dayattığı bir yerde elbette avazı çıktığı kadar bağıranlar olacaktır. Bazıları da kısık sesle duyurmaya çalışır kendini, varlığını ve bedeninin çağrısını. Jean, kahramanımız, içine doğduğu bu dünyayla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. Bu, kendini bulma, ait olduğunu hissettiği bedene kavuşma arzusu onu kasıp kavuruyor. Başına dikilen annesi, kardeşleri ve mahalle sakinlerinin dik dik bakışları, kahramanımızı sessiz bir boyalı kuşa dönüştürüyor. Esasında hepimizin özümüzü bulma macerası değil midir ki hayat? Nasıl da çetrefilli bir arazidir o. Engebeler, tepeler ve bazen yüce dağlar dikilir önümüze. Tırmanır, tırnaklar, kavga eder, bazen boynumuzu büker razı geliriz. Yazar iç konuşmalarını sayfalara dökerken, hepimize yüzleşmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bize dayatılan kimliklerle, bize giydirilen elbiselerle ve hiç istemeden rol aldığımız oyunlarla. En basit günlük duygu ve karmaşadan, bir insanın hissedebileceği en tutkulu hislere kadar, bu roman yüreğinizin bam teline dokunacak. Bir insanın sıkışmışlığı, bir toplumun derdine dönüşecek. Çok az metin böylesine güçlü bir roman olmayı başarabilir. Elbette bu hissiyatı, kahramanın gerçeğe dayanan derin duyarlılığı veriyor. Romanlar vardır kısa sürede unutulur gider. Romanlar vardır her cümlesi ezberimizde kalır. Oysa Jean'ın hikayesi sizi hayat boyu takip edecek bir güce ve duyguya sahip. Belli ki ona kulak vermemizi hatta onu anlamamızı bekliyor. "Asla son bulmayacak bir empati sayesinde, Sophie Bouchard'ın yeni cinsel devrime karşı önyargıları ortadan kaldırmaya büyük bir katkısı olacak önemli bir roman yazdığını söyleyebilirim."


   Martine Desjardins, L'actualité Sophie Bouchard Sophie Bouchard, 1980 yılında Saint-Henri-de-Taillon, Quebec, Kanada'da doğdu. Quebec edebiyatına 2008 yılının Ağustos ayında La Peuplade yayınevi tarafından yayımlanan ilk kitabı Cookie ile giriş yaptı. 2010 yılının Ekim ayında yayımlanan ikinci romanı Les bouteilles ise özellikle eleştirmenler ve edebiyat dünyası tarafından çok beğenildi. 2011-2014 yılları arasında La Sagamie Profesyonel Yazarlar Birliği'nin yönetim kurulunda yönetici olarak görev yapan yazarın son romanı Jeanne, 2017 yılının Mart ayında À l'étage yayınevi tarafından yayımlandı. Yazar kimliğinin yanı sıra bir sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Sophie Bouchard, bir kitabı kaleme almadan önce “insanın keşfedilmesi” gerektiğini düşünüyor. Kaleme aldığı kitaplarında ve yazılarında ise ağırlıklı olarak bireyin ve toplumun iç dünyasını esas alarak sosyal ve toplumsal konulara değiniyor.   Cansu Alaca 2014 Yılında Marmara Üniversitesi, Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünden, bölüm birincisi olarak mezun oldu. Fransızcanın yanında İngilizce alanında da çeviriler yapmaya devam ederken, Fransızca öğretmenliği, içerik yöneticiliği, editörlük gibi pozisyonlarda da bulundu. 2013 Yılında Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışmasında birinci oldu. Hâlâ çeviri hayatına devam ediyor.

   Stok Kodu
   :
   9786057764775
   Boyut
   :
   210-297-0
   Sayfa Sayısı
   :
   384
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2021-05-21
   Çeviren
   :
   Cansu Alaca
   Kapak Türü
   :
   Karton kapak
   Kağıt Türü
   :
   1.Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   Resim Sayısı
   :
   1
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
 • Yeni Gelenler
Kapat