Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%40
Atatürk Mason Muydu? Hakan Yılmaz Çebi

Atatürk Mason Muydu?

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 9,11 TL
Kazancınız : 5,89 TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,19 TL
9786052943502
13204453
Atatürk Mason Muydu?
Atatürk Mason Muydu?
Maviçatı Yayınları
9.11
Peki Kemal Bey, Masonlar hangi ülkede daha mutlular?

Diktatörlüklerde Mason locaları yıkılır, yakılır, Masonlar sürgün ve imha edilirken, Türk milli Masonları, ulu önderinin ve onun hükümetinin itimat ve gözetiminde olmakla daima mutluluk duymuşlardır. Dünyadaki en mutlu Masonların, Türk Masonları olduğuna şüphe yoktur. Masonların bu durumunu bilen yabancı Masonlar, ülkemizdeki Masonların haline gıpta ettiklerini defalarca söylemişlerdir.

Atatürk "Lideriniz kimdir?" diye sordu.

Ülke dâhilinde barış tavsiye eden ve bütün dünyaya hitap ederek bu idealin gerçekleştirilmesini sağlayan sizsiniz.

Atatürk:

Ben bu cemiyete girmem. Ben, başkalarının yaptığı prensiplere değil, ancak kendi prensiplerime uyarım.

Masonluğun temsil ettiği yüksek idealin kolayca gerçekleşmeyeceğini biliyorum fakat bu, her ülkede insanlık ideali için çalışan entelektüellerin bir araya gelmesine, yaklaşmasına hizmet etmesi bakımından faydalı olabilir.

Atatürk, bu sözüme hararetli bir ihtarla: Hayır Kemal Bey, sen bunu söylemeye yetkili değilsin! Günün birinde insanlık idealinin gerçekleşmeyeceğini kabul etmek doğru değildir. İnsanlığın günün birinde bu mutlu sona erişmesi imkânsız değildir, dedi.

Bana yanlış düşündüğümü gösteren bu hitap, insanlık için refahı düşünen Atatürk'ün, insanlık hakkındaki yüksek ve asil bir düşünüşün ifadesiydi. Atatürk, insanlık için daima ideallerin gerçekleşeceğine iman eden asil bir insandır, ölünceye kadar öyle düşündü. Öyle kaldı.
Kapat