Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? Mehmet Öz

Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı?

Liste Fiyatı : 40,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 5,24 TL
9786053961444
13057578
Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı?
Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı?
Arkeoloji ve Sanat Yayınları
40.00
Yaşadığımız coğrafya, insanın dünyaya yayılmaya başladığı dönemden günümüze uygarlık tarihinin yoğun yerleşimlerine sahne olmuştur. Bu açıdan ülkemiz arkeolojisi ve kazılarının sonuçları yakın çevremizdeki dünya tarihine yön vermiş belli başlı uygarlıklarının gelişim süreçlerinin aydınlatılması ve arkeolojik bulgularının değerlendirilmesinde yadsınamaz bir önem taşımaktadır. Son yıllarda Türkiye arkeolojisi bilimsel açıdan önemli atılımlar gerçekleştirmiş, kazı ve araştırmaların sayısı kadar nitelikleri de önemli gelişmeler göstermiştir. Özellikle 10-15 yıldır yeni yetişen arkeoloji kuşağının her yönden başarılı projeleryürüttüğü gözlenmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'ın ilk basımını 2001'de gerçekleştirdiğimiz "Türk Arkeolojisinin Sorunları ve Koruma Politikaları" (2.baskısı 2008) 2006'da çıkan Arkeolojinin Politikası ve Politik Bir Araç Olarak Arkeoloji" adlı eserlerinden sonra aynı serinin üçüncüsü olarak yayımladığımız "Arkeolojik Kazılar Bilimsel Çalışma mı? Toprak Hafriyatı mı? adlı eseri günümüz Türkiye arkeolojisi açısından önemli saptamaları ve yeni yorumları içermektedir.

Prof. Özdoğan, giriş yazısında bilimsel alandaki olumlu gelişmelere karşın ülkemiz arkeolojisinde karşılaşılan dar boğazda bürokratik açıdan oluşan olumsuz çalışma ortamında; kazılar,bilimsel araştırmalar,kurumsal örgütlenme, kültürel miras ve toplum ilişkileri ile ilgili yaşanan sorunları ayrıntılı bir şekilde ele almakta ,çözüm önerilerini sunmaktadır.

Kitapta kazı ve kazı politikaları, Türk arkeolojisinin tarihi ve gelişimi, arkeolojinin ferlsefesi tanım ve yaklaşım konulu bölümlerde son beş yıl içinde bu alanlarda yazdığı önemli değerlendirmeleri, görüş ve düşünceleri yer almaktadır.
Kapat