Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Anayasa Hukuku Namık Kemal Öztürk Anayasa Hukuku Namık Kemal Öztürk

Anayasa Hukuku

Liste Fiyatı : 49,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 6,42 TL
9789750255908
13289243
Anayasa Hukuku
Anayasa Hukuku
Seçkin Yayıncılık
49.00
Türkiye'de, günümüzde anayasal planda başta hükümet sistemi olmak üzere kamu yönetimi sisteminde çok hızlı ve kapsamlı değişiklikler meydana gelmektedir. Değişimin hızı ve içeriği güncel sorunları açıklama bakımından akademik anlamda bir boşluk meydana getirmekte ve günceli yakalayan kitaplara ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu boşluğu doldurma ve son değişiklikleri içerme bakımından bu eser önemli bir işlev görecektir.

Kitabımız hem öğrenciler hem de siyasal ve anayasal konulara ilgi duyan okuyucuların kolaylıkla yararlanması için farklı bir şekilde tasnife tabi tutulmuştur. "Anayasanın üstünlüğü", "insan hakları ve devlet", "demokrasi ve türleri", "devlet kuramı", "hükümet sistemleri ve partiler" ile "seçim sistemleri" sırasıyla bu kitapta yer verilen bölümlerdir. Bu kapsamda anayasaların ne işe yaradıkları, nasıl tarif edildikleri ve yapıldıkları gibi konular birinci bölümde ele alınıp diğer bölümlerin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak kavramsal temel prensiplerle birlikte yazılmıştır.

Her bölümden önce o bölümle ilgili temel kavramlar açıklanarak okuyucunun konuları daha kolay anlamasına imkân sunulmaktadır. Karşılaştırma yapmadan bilgi vermenin konuları tam kavrama bakımından yetersiz olduğu düşünüldüğünden diğer ülke örneklerine geniş bir şekilde yer verilerek karşılaştırmalı bir yaklaşım tercih edilmiştir.

Kitabın, son değişiklikleri içermesi, içeriği ve kolay anlaşılır olması nedeniyle müfettişlik, kaymakamlık ve uzmanlık sınavlarına girecek öğrenciler için de temel eser niteliğinde olduğunu belirtmek gerekir.

Konu Başlıkları:
Temel Prensipler ve Anayasa Yapımı
Anayasanınüstünlüğü
İnsan Hakları ve Devlet
Demokrasi ve Türleri
Devlet Kuramı
Hükümet Sistemleri
Partiler ve Seçim Sistemleri
Kapat