Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Amasya Cönkü - Cönklerden Bir Cönk Şahin Köktürk Amasya Cönkü - Cönklerden Bir Cönk Şahin Köktürk

Amasya Cönkü Cönklerden Bir Cönk

Liste Fiyatı : 27,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,54 TL
9789944538404
291988
Amasya Cönkü Cönklerden Bir Cönk
Amasya Cönkü Cönklerden Bir Cönk
E Yazı Yayınları
27.00
Bu kitapta,cönklerin orijinal (Osmanlıca) metinleri yer almaktadır.Ayrıca kitap, Kerem ile Aslı hikayesinin orjinalini de içermektedir.

Folklorik bilgilerin, anonim, aşık tarzı ve tasavvufi halk edebiyatının ürünlerinin kaydedildiği cönkler; Türk Halk Edebiyatının en önemli kaynaklarındandır. Biyografik çalışmalarda özellikle aşık/saz şairlerinin ortaya koydukları ürünleri elde etmede- yararlanılan ancak müstakilen yayınlanmayan defterlerdir.
Amasya Bayezit İl Halk Kütüphanesinde muhafaza edilen bu cönkte de Kerem ile Aslı Hikayesi ve Türk Halk Edebiyatının üç alt dalına örneklik eden şiir metinleri yer almaktadır. Bunlar içinde Karacaoğlan, Aşık Ömer, Gevheri gibi tanınmış halk şairlerinin yanı sıra İrfani, İzzeti,Nazifi gibi adı pek duyulmamış halk şairlerinin isimleri ve şiirleri de dikkati çekmektedir.
Türk edebiyatı tarihinin yazılabilmesi ve tam bir değerlendirmeye tabi tutulabilmesi ancak bütün edebi şahsiyetlerimiz ve eserleri ortaya çıktıktan sonra mümkün olabilecektir. Bu bakımdan günümüze ulaşmasını halk içinden çıkan meraklılara borçlu olduğumuz cönklerin mutlaka yayınlanması gerekmektedir.
Kapat