Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
19. Yüzyıl Osmanlı Tarımı Üzerine Araştırmalar Tevfik Güran

19. Yüzyıl Osmanlı Tarımı Üzerine Araştırmalar

Liste Fiyatı : 120,00 TL
İndirimli Fiyat : 96,00 TL
Kazancınız : 24,00 TL
9789757622574
13660817
19. Yüzyıl Osmanlı Tarımı Üzerine Araştırmalar
19. Yüzyıl Osmanlı Tarımı Üzerine Araştırmalar
96.00

Ekonomik ve zirai gelişme birbirleriyle yakında alakalıdır. Gelişmiş bir tarım kesimi, ekonomik gelişmeyi desteklerken; geri kalmış bir tarım kesimi gelişmeyi engeller. Nitekim, 18. ve 19. yüzyıllarda Batı Avrupa'da tarım teknolojisindeki gelişmeler sonucunda verimliliğin ve buna paralel olarak üretimin artışı, ekonomik gelişmeyi destekleyen en önemli faktörlerden biri olmuştur. Buna karşılık üretimde kullanılan teknolojinin geriliği yüzünden ürün fazlası yaratma kapasitesi sınırlı kalmış, ticaret ve sanayi sektorleriyle sağlıklı bir şekilde bütünleşememiş bir tarım kesimine sahip ülkeler, ekonomik gelişmeyi destekleyen önemli bir faktörden yeterince yararlanamamışlardır.

Ondokuzuncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu da tarımda önemli bir gelişme sağlayamayan ülkelerden biriydi. Osmanlı İmparatorluğu'nda tarım kesiminin gelişmesini sınırlayan faktörler nelerdi? Osmanlı tarımının yapısından doğan ve üretim teknolojisinin gelişmesini engelleyen nedenler var mıydı?

Bu kitapta bulunan ve her biri farklı tarihlerde ve yerlerde yayınlanmış araştırmalardan oluşmaktadır. Kendi içinde anlamlı bir bütünlük oluşturan bu çalışmaların, biraraya getirilerek sunulması, konuyla ilgilenenler için büyük bir kolaylık sağlayacağı inancındayız.
(Arka Kapak'tan)

Kapat